Looduslikumaid viise osteoartriidi raviks

Osteoartriit on kõige sagedamini esinev liigestehaigus, mis vähendab oluliselt paljude eakate inimeste liikumisvõimet ja elukvaliteeti.

Osteoartriidi riskiteguriteks on vanus, ülekaal ja erinevad vigastused. Riskiteguriteks on ka liiga vähene liikumine või liiga suur füüsiline koormus, näiteks raske füüsiline töö. Suitsetamine ja D-vitamiini puudus võivad kõhrekadu suurendada.

Tabletiravil on kõrvaltoimeid

Osteoartriidi ravis kasutatakse sageli muule ravile lisaks ka põletikuvastaseid ravimeid ja valuvaigisteid. Nende kasutegur on siiski limiteeritud. Ravimid ei takista kõhre lagunemist rääkimata juba tekkinud kahjustuste parandamisest.

Lisaks sellele on ravimitel sageli kõrvaltoimeid. Osad kõrvaltoimed on ära toodud ka arstide Käypä ravisoovituste juhendis.

Ametlike ravisoovituste järgi on põlve- ja pusaliigese osteoartriidi eelistatud ravimiks paratsetamool. Sellel on aga palju rohkem kõrvaltoimeid, kui Käypä ravisoovitustes ära on toodud.

Avokaado sisaldab aineid, mis on osteoartriidi korral kasulikud.

Avokaado sisaldab aineid, mis on osteoartriidi korral kasulikud.

Avokaado sisaldab aineid, mis on osteoartriidi korral kasulikud.

Ametliku meditsiinilise ravi kasutegurite piiratus ja ravimite üldised kõrvaltoimed jätavad palju ruumi sellistele looduslikumatele ravialternatiividele, nagu näiteks ravimtaimede kasutamisele ja toitumisalasele tugiravile.

Allpool on ülevaade toidulisanditest, millest minu hinnangul on osteoartriidi ravimisel kasu. Minu hinnang põhineb mitmetel teaduslikel uuringutel, meta-analüüsidel ehk kokkuvõtteuuringutel, individuaalsetel uuringutel ja toitumisalastel raamatutel.

Glükosamiinsulfaat ja kondroitiinsulfaat

Glükosamiinil oli varem tunnustatud positsioon osteoartriidi ravis, preparaadid olid Kela-hüvitatavad. Kela-hüvitised 2009ndal aastal siiski kadusid, sest toonaste uuringute valguses näis glükosamiin olevat kasutu. Ka arstidele mõeldud Käypä ravisoovitustes võeti seisukoht, et glükosamiinist ei ole osteoartriidi ravimisel eriti kasu.

Eelmise aasta lõpus avaldatud uue meta-analüüsi järgi leevendab glükosamiin osteoartriidi nähte. Kokkuvõtteuuringus leiti ka seda, et vastakad uuringuandmed seletavad rohkem preparaatide omavahelisi erinevusi. Uuringud on tõdenud, et glükosamiinil on osteoartriidi puhul tõestatult valu vähendav toime, kuid glükosamiinhüdrokloriidist selle puhul abi ei ole (Eriksen 2014Zhang 2010).

Kondroitiini osas ei ole Käypä ravisoovitus samuti ajakohane, vaid tõdeb ebaõigelt, et kondroitiini mõju osteoartriidipatsientide valu või tegevusvõime korral ei erine platseebost. Värskeimas tänavu avaldatud Cochrane-uuringus tõdetakse kasutegurit aga mitmes valdkonnas.

Cochrane-uuringu järgi võib kondroitiinist olla abi valu leevendamisel ja liigesruumi kitsenemise vähendamisel. Lisaks parandab kondroitiin tõenäoliselt mõnevõrra ka elukvaliteeti, sest sellel on hea mõju valule ja tegevusvõimele (Singh 2015).

Teaduslikku tõestust glükosamiini ja kondroitiini kasulikkuse kohta tugevdab veelgi tänavu avaldatud Euroopa, Ameerika ja Kanada ülikoolide ühistööna valminud rahvusvaheline uuring. Eesmärgiks oli põhjalikult välja selgitada, kas glükosamiini ja kondroitiinsulfaati sisaldavad toidulisandid omavad positiivset mõju osteoartriidi ravis või mitte.

Uuringus võrreldi toidulisandit üldiselt kasutuses oleva põletikuvastase ravimi tselekoksiibiga, mida müüakse Soomes nimetuste Celebra ja Onsenal all. Uuringu järgi vähendab glükosamiini ja kondroitiini üheaegne kasutamine põlvevalu, paistetust ja jäikust ning parandab patsientide elukvaliteeti (Hochberg 2015).

Uuringut juhtinud Montreali ülikooli professor Jean Pierre Pelletier hindas tulemusi alljärgnevalt:

“Uuring näitab, et glükosamiini ja kondroitiinsulfaadi kombinatsioon on osteoartriidi ravis efektiivse ravitoimega. Kombinatsiooni mõju on võrreldav põletikuvastase ravimiga, kuid on sellest palju ohutum.” (Reuters)

Teaduskirjanduses leitakse glükosamiinsulfaadil ja kondroitiinsulfaadil olevat sünergiline üksteist toetav toime. Nende kasutamist peetakse ka kuluefektiivseks (Bottegoni 2014).

Boswellia serrata

Boswellia serrata ehk india viirukipuu on ajurveeda meditsiinis ehk India traditsioonilises raviviisis hästi tuntud. Boswelliast erituvat vaiku on kasutatud liigese- ja muude põletike raviks paljude maade traditsioonilises ravis.

Boswellia serrata sisaldab bosvellhapet, mis takistab osteoartriidi korral põletikufaktorit IL-1 β ja põletikuliste protsesside jaoks olulist ensüümi 5-lipoksügenaasi.

Kontrollitud uuringute järgi on Boswellia serrata olnud põlveartriidi ravimisel abiks. Võrreldes tulemusi platseebot kasutanud patsientidega, on boswelliat kasutanud patsientidel olnud vähem valu ja paistetust ning nende liikumine on paranenud.

Süstemaatilises osteoartriidi ravis erinevate looduslike vahendite mõju uurivas ülevaateartiklis tõdeti Boswellia serrata kõige efektiivsemaks aineks. Ka teine ülevaade, mis vaatles põlveliigeste osteoartriidi puhul abiks olevaid aineid, pidas Boswellia serratat tõhusaks (Laslett 2015We 2012).

Kalaõli

Kalaõlil on avastatud glükosamiini mõju toetav toime. Kontrollitud uuringus oli glükosamiinile lisaks ka kalaõli kasutanud patsientidel esines hommikuti vähem liigesejäikust ja valu, kui ainult glükosamiini kasutanud patsientidel (Gruenwald 2009).

Kuradikäpp

Kuradikäpp ehk kriipiv saatanaküüs (ingl. devil’s claw, Harpagophytum) on reumaatiliste haiguste ravis Euroopas kasutusel olnud juba üle 50ne aasta.

Kuradikäpal on kõhresid kaitsev toime. See arvatakse tulenevat sellest, et kuradikäpp takistab NF-kB’d ning vähendavad sel moel põletikku.

Kuradikäpal on valu leevendav toime ning uuringus on seda võrreldud osteoartriidi ravis kasutatava valuvaigisti diatsereiiniga. Valu vähenes mõlema kasutamisel ühepalju. Uuringu lõppedes vajasid kuradikäppa kasutanud patsiendid vähem tavalisi valuvaigisteid. Kuradikäppa kasutanutel esines ka vähem kõrvaltoimeid (Leblan 2000).

Teises kaheksa nädalat kestnud uuringus vähendas kuradikäpp valu ja jäikust ning parandas tegutsemisvõimet ja elukvaliteeti (Warnock 2007).

Teises kaheksa nädalat kestnud uuringus vähendas kuradikäpp valu ja jäikust ning parandas tegutsemisvõimet ja elukvaliteeti (Akhtar 2012).

Küünisväät

Küünisväät (ingl. cat’s claw, Uncaria tomentosa, Uncaria guianensis) on Amazonase jõe alal kasvav ronitaim. Taime on uuritud osteoartriiti põdevate patsientide puhul kontrollitud uuringutes.

Esimeses neli nädalat kestnud uuringus vähendas küünisväädi kasutamine põlveliigeste osteoartriiti põdevatel patsientidel igapäevaeluga seotud valusid.

Teises uuringus uuriti küünisvääti koos multimineraalpreparaadiga. Selles uuringus vähenes valu ja suurenes füüsiline aktiivsus uuringu alguses kõikidel patsiendirühmadel. Kaheksa nädala pärast ei olnud tulemused siiski enam statistiliselt olulised. Teadlased selitasid seda asjaoluga, et platseeborühmas oli suurenenud valuvaigistite tarbimine.

Kolmandas uuringus võrreldi küünisväädi ja maka ehk mugulkressi (Lepidium meyenii) kombinatsiooni glükosamiinsulfaadiga. Uuringukriteeriumina kasutati 20-protsendilist langust WOMAC indeksis, mis mõõtis valu. Uuringu lõpuks kaheksa nädalat hiljem jõudis selleni ligikaudu 90 protsenti patsientidest.

Süstemaatilises retsensioonis leitakse, et nende kolme uuringu põhjal võib küünisvääti osteoartriiti põdevatele patsientidele soovitada (Rosenbaum 2010).

II tüübi kollageen

Kanadelt pärit II tüübi kollageeni kasutatakse liigesepõletiku ja liigesevigastuste poolt põhjustatud liigesevalu ning seljavalu ja kaelavalu raviks. Kana kollageen sisaldab kollageeni osadena ka kondroitiini ja glükosamiini ning nende lisamine aitab organismil ehitada kõhresid.

Kanapäritolu denatureerimata II tüübi kollageeni (UC-II) on uuringutes edukalt kasutatud osteoartriidi raviks  (Crowley 2009).

MSM

MSM ehk metüülsulfonüülmetaan on orgaaniline ühend, mida looduslikult leidub vähesel määral ka taimedes, loomades ja inimeses. Toidulisandites nimetatakse seda mõnikord ka orgaaniliseks väävliks.

Uuringute ja ülevaadete kohaselt näib MSM’ist olevat abi osteoartriidi puhul. Uuringutes on see olnud paremaks põlveliigese osteoartriidi leevendajaks kui platseebo, kuid kasutegur on siiski olnud väike. Seetõttu ei saa MSM’i soovitada ainsaks raviviisiks, vaid see sobib pigem lisaks glükosamiini ja kondroitiini sisaldavatele preparaatidele. Sel viisil seda sageli ka kasutatakse.

SAMe

SAMe ehk s–adenosüülmetioniin aminohappe metioniin derivaat. Selle mõju osteoartriidile on uuritud vähemalt kuues kontrollitud uuringus.

SAMe’t on kasutatud uuringutes 1200 mg suuruse igapäevase annusena ning võrreldud mitmete ravimite, näiteks tselekoksiibi ja ibuprofeeniga. Kõikides uuringutes on SAMe olnud sama tõhus nagu mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID). SAMe eeliseks on siiski see, et SAMe’t kasutanud patsiendid on kogenud poole vähem kõrvaltoimeid. Rheumatology teadusajakirjas avaldatud süstemaatilises retsensioonis leitakse, et SAMe tõhususe kohta osteoartriidi ravimisel on olemas usaldusväärsed tõendid (De Silva 2011).

Avokaado ja soja osad (ASU)

Avokaado ja soja seebistumatud jäägid (ingl. avocado/soyabean unsaponifiable residues, ASU) on algselt Prantsusmaa toode, kus on üks kolmandik avokaadoõli ja kaks kolmandikku sojaubade seebistumatuid jääke. Prantsusmaal müüakse valmistist nime all Piascledine.

Avokaado ja soja seebistumatute jääkide mõju on uuringute kohaselt võrdne kondroitiinsulfaadi toimega. Cochrane-uuringu järgi on teaduslik tõendusmaterjal Piascledinen mõjust lühikese perioodivältel keskmine või hea  (Pavelka 2010Cameron 2014).

Enamike uuringute järgi on ASU leevendanud valu ja parandanud tegevusvõimet. Lisaks sellele on patisentidel olnud võimalik vähendada kasutatavate valuvaigistite kogust. Kasutegur põhineb laboratoorsete uuringute järgi sellel, et ASU vähendab põletikukandjate tsütokiinide moodustumist ja nende poolt aktiveeritud metalloproteinaase. Lisaks sellele stimuleerib ASU kollageeni moodustumist.

Kurkumi ekstrakt

Kurkumi ekstrakti mõju osteoartriidile on uuritud kuues kontrollitud uuringus. Lisaks sellele on kurkumi kasutegurit vaadeldud mõnes uuringus, kus on kasutatud kombineeritud preparaate. Suurem osa nendest uuringutest on avaldatud alles paari viimase aasta jooksul ning seetõttu on kurkumi ekstrakti kasutegureid puudutavad uuringukokkuvõtted tõendusmaterjalist maha jäänud. Faktiliselt on kurkumi hea mõju kohta osteoartriidi ravis aina rohkem häid tõendeid.

Kurkumi ekstrakti on võrreldud näiteks ibuprofeeniga. Neli nädalat kestnud uuringu käigus leiti, et mõlemad leevendasid osteoartriidi sümptomeid võrdselt. Osteoartriidi sümptomite hindamisel kasutatud WOMAC indeksi järgi mõõdetuna oli kurkum sama hea kui ibuprofeen nii valu ja jäikuse leevendamisel kui ka tegevusvõime suurendamisel.  Kurkumi eeliseks on aga see, et kurkumit kasutanud patsientidel esines vähem seedetrakti kõrvaltoimeid – maoärritus on ju põletikuvastaste ravimite tavaliseks kõrvaltoimeks. Lisaks sellele jättis kurkumi kasutanud patsientidest märkimisväärselt väiksem arv uuringu kõrvaltoimete tõttu pooleli (Kuptniratsaikul 2014).

Kurkum-maitseainest eraldatud kurkumiin on tõhus abi osteoartriidi ravis.

Kurkum-maitseainest eraldatud kurkumiin on tõhus abi osteoartriidi ravis.

Kurkum-maitseainest eraldatud kurkumiin on tõhus abi osteoartriidi ravis.

Teises ja kvaliteedilt kõige paremini mõjuvas uuringus vaadeldi kurkumiinipreparaadi head mõju osteoartriidi tavapärasel ravil. Kaheksa kuud väldanud uuringus osalenud patsiendid said kas „parimat võimalikku ravi” või „parimat võimalikku ravi” ja kurkumiini. See „parim võimalik ravi” oli patsiente ravivate arstide poolt määratud ravi.

Uuringus kasutati kurkumiini eriti hästi imenduval fütosoomi kujul, mille registreeritud kaubanimeks on Meriva.

Tulemusena leiti, et kurkumiini kasutanud patsientide haigussümptomid vähenesid WOMAC indeksi järgi mõõdetuna märkimisväärselt. Valu vähenes 16,6 juurest näiduni 7,3. Kontrollrühmades ei olnud muutus statistiliselt märkimisväärne. Ka jäikus vähenes kurkumi kasutanud patsientidel 7,4 pealt väärtusele 3,2; kontrollrühma näidud jäid suures osas samaks. Tegevusvõime paranes kurkumi kasutanud patsientide hulgas 56,6 juurest näiduni 22,8; kontrollrühmades ei olnud muutus statistiliselt märkimisväärne. WOMAC üldväärtus paranes ravigrupis 80,6 juurest näiduni 33,3; kontrollrühmas toimunud väike langus ei olnud statistiliselt märkimisväärne.

Tulemustes oli tähelepanuväärne ka see, et kurkumit fütosoomi kujul kasutanud patsientidel vähenes valuvaigistite kasutamine 63,4 protsenti ja neil oli ka 66,7 protsenti vähem seedetrakti komplikatsioone. Lisaks vähenesid kurkumit kasutanud patsientide hulgas haiglakülastused ja teadlased arvutasid välja, et kurkumit kasutanud patsientide ravikulud vähenesid 63,5 protsenti.

Uurimuse tulemusi kinnitab see, et selles osalenud patsientide põletikku kandvate ainete väärtused mõõdeti ära. Kurkumiini kasutamine alandas kõigi viie põletikumarkeri näitu. Muuhulgas vähenesid IL-1β ja IL-6 statistiliselt märkimisväärselt (Belcaro 2010).

Kurkumi kasulikkust osteoartriidi puhul on uuritud ka koos muude taimsete ravimitega, näiteks viirukipuuga (Boswellia carteri). Tulemused on reeglina olnud head (näit. Kulkarni 1991Badria 2002).

Ingver ja kalganirohi

Ingveri ja kalganirohu kombinatsiooni mõju osteoartriidile on uuritud kuus nädalat väldanud preparaati platseeboga võrrelnud uuringus. Tulemusena leiti, et preparaat vähendas valu seismisel ja peale kõndimist. Enesetunne paranes samuti ja valuvaigistite kasutamine oli kalganirohtu ja ingverit kasutanud patsientide hulgas väiksem. Mõju suurus hinnati mõõdukaks ja preparaadil puudusid kahjulikud kõrvaltoimed (Altman 2001).

See, et ka ingveri ja kalganirohu kasutamine toiduvalmistamisel võib olla abiks osteoartriidi puhul, on võimalik, kuid seda ei ole minu teada uuritud. Kalganirohi on Tai köögi maitseaine, mida on võimalik osta värskel kujul hästivarustatud marketitest ja rahvuskauplustest.

Kibuvits

Kibuvitsa mõju osteoartriidile on uuritud kolmes kibuvitsa ja platseebot võrdlevas uuringus. Kõikide nende uuringute tulemused näitasid, et kibuvits on mingil moel abiks. Kibuvits on kergendanud igapäevaelu, vähendanud liigeste jäikust ja patsiendid on selle hinnanud ka üldjoontes paremaks. Ühe uuringu tulemuste kohaselt leevendas kibuvits ka valu (De Silva 2011).

Kombineeritud preparaadid

Ka osad kombineeritud ravimid on osteoartriidi ravis osutunud tõhusateks. Selliseks preparaadiks on näiteks ajurveeda taimne preparaat RA-11, mis sisaldasuimastavat juustumarja (Withania somnifera), india viirukipuud (Boswellia serrata), ingverit ja kurkumiini (Kessler 2015).

Kapsaitsiini geel

Kapsaitsiin on tšillipipra „tuline” komponent.  Seda kasutatakse välispidiselt näiteks neuropaatia ja osteoartriidi ravis. Süstemaatilise retsensiooni järgi on olemas usaldusväärsed andmed selle kohta, et kapsaitsiini geel on osteoartriidi ravis positiivse mõjuga. Kapsaitsiini geeli levinud kõrvaltoimeteks on punetus ja põletustunne (De Silva 2011).

Muud kasulikku

Allpool on loetletud need toidulisandid, mis praeguste uuringuandmete valguses võiksid olla kõige kasulikumad osteoartriidi ravis. Nendele lisaks viitavad alustatud uuringud sellele, et muudeks kasulikeks toidulisanditeks või looduspreparaatideks võiksid olla näiteks ingver, C-vitamiin, D-vitamiin, K-vitamiin, roheline tee, granaatõunad, veriapelsini mahl ja niatsiinamiid (B3-vitamiini kujul).

Osteoartriidi ravi toetav toitumine

Osteoartriidi ravi toetamiseks on igati põhjust mõelda ka toitumisele. Toidulisandite mõju nõrgeneb, kui toitumisharjumused samal ajal toetavad põletikke. Seega tuleks eelistada põletikke vähendavaid toite.

Põletikku suurendavad näiteks alkoholi liigtarvitamine, praetud ja grillitud toitude söömine, kartulikrõpsud, punane liha, vorstid ja muud lihatooted, rafineeritud teravili, suhkur, või, halva kvaliteediga rasvad ja kunstlikud lisaained.

Põletikku vähendavateks toitudeks on näiteks ekstraneitsioliivõli mõistlikult tarvitatuna, täisteravili (kindlam on eelistada gluteenivaba teravilja, näiteks tatar, kinoa ja kaer); spargel, avokaado, punapeet, rooskapsas, lehtkapsas, pastinaak, spinat, lehtsalat (eelistatult sügavrohelised); marjad, õunad, apelsinid, virsikud, sidrunid, muskusmelonid, arbuusid, oliivid; oad, kikerherned, läätsed, väherasvane kana ja kalkun, lõhe, vähesoolane tuunikala vees, väherasvane jogurt, küpsetatud juustud, feta juust (Dean 2012).

Lõpetuseks

Teaduslikud hinnangud glükosamiini ja kondroitiini kasulikkusest osteoartriidi ravis on olnud erinevad ning sõltunud ülevaadete ja meta-analüüside tegijatest. Ka osteoartriidi Käypä ravisoovitustes on olnud sarnast kõikumist. Värskeimad teaduslikud kokkuvõtted siiski pooldavad nende kasutamist osteoartriidi ravis.

Ka teistes osteoartriiti ja toidulisandeid käsitlevates teaduslikes ülevaadetes torkab silma see, et nendes järgitud kõlblikkuskriteeriumid erinevad retsensioonide lõikes üksteisest päris palju. Mitte ühegi teise haiguse puhul ei ole ma kohanud toiduslisandite mõju osas niivõrd erinevaid vastuolulisi järeldusi. Vähemalt mulle annab see alust kahtlustada, et mõnedes ülevaadetes võidakse sihilikult püüda kaitsta ravimitööstuse huve. Suurimad kaitstavad majanduslikud huvid leiduvad ravimitööstuse, mitte toidulisandeid tootvate ettevõtete, juurest.

Viited:

Akhtar N, et al. Current nutraceuticals in the management of osteoarthritis: a review. Ther Adv Musculoskel Dis. 2012;4(3:181-207.

Altman RD, et al. Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis Rheum. 2001 Nov;44(11):2531-8.

Appelboom T, et al. A new curcuma extract (flexofytol®) in osteoarthritis: results from a belgian real-life experience. Open Rheumatol J. 2014 Oct 17;8:77-81.

Belcaro G, et al. Efficacy and safety of Meriva®, a curcumin-phosphatidylcholine complex, during extended administration in osteoarthritis patients. Altern Med Rev. 2010 Dec;15(4):337-44.

Bernhardt J et al. Joint health: What degree of evidence is necessary to support health claims for food supplements, taking glucosamine as an example? Nutrafoods. 2015 May;14:71-77.

Bottegoni C, et al. Oral chondroprotection with nutraceuticals made of chondroitin sulphate plus glucosamine sulphate in osteoarthritis. Carbohydr Polym. 2014 Aug 30;109:126-38.

Bruyère O, et al. Impact of chondroitin sulphate on health utility in patients with knee osteoarthritis: towards economic analysis. J Med Econ. 2009;12(4):356-60.

Cameron M, et al. Oral herbal therapies for treating osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2014 May 22;5:CD002947.

The Combination of Chondroitin Sulfate and Glucosamine Proves Effective for the Symptomatic Treatment of Knee Osteoarthritis. Reuters. Jun 2014.

Crowley DC, et al. Safety and efficacy of undenatured type II collagen in the treatment of osteoarthritis of the knee: a clinical trial. Int J Med Sci. 2009; 6(6): 312–321.

De Silva V, et al. Evidence for the efficacy of complementary and alternative medicines in the management of osteoarthritis: a systematic review. Rheumatology (Oxford). 2011 May;50(5):911-20.

Dean E, et al. Prescribing optimal nutrition and physical activity as “first-line” interventions for best practice management of chronic low-grade inflammation associated with osteoarthritis: evidence synthesis. Arthritis. 2012;2012:560634.

Debbi EM, et al. Efficacy of methylsulfonylmethane supplementation on osteoarthritis of the knee: a randomized controlled study. BMC Complement Altern Med. 2011 Jun 27;11:50. doi: 10.1186/1472-6882-11-50.

Eriksen P, et al. Risk of bias and brand explain the observed inconsistency in trials on glucosamine for symptomatic relief of osteoarthritis: a meta-analysis of placebo-controlled trials. Arthritis Care Res (Hoboken). 2014 Dec;66(12):1844-55.

Green JA, et al. The potential for dietary factors to prevent or treat osteoarthritis. Proc Nutr Soc.2014 May;73(2):278-88.

Gruenwald J, et al. Effect of glucosamine sulfate with or without omega-3 fatty acids in patients with osteoarthritis. Adv Ther. 2009 Sep;26(9):858-71.

Hochberg MC, et al. Combined chondroitin sulfate and glucosamine for painful knee osteoarthritis: a multicentre, randomised, double-blind, non-inferiority trial versus celecoxib. Ann Rheum Dis. 2015 Jan 14.

Kessler CS, et al. Ayurvedic interventions for osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis.Rheumatol Int. 2015 Feb;35(2):211-32.

Kuptniratsaikul V, et al. Efficacy and safety of Curcuma domestica extracts compared with ibuprofen in patients with knee osteoarthritis: a multicenter study. Clin Interv Aging. 2014 Mar 20;9:451-8.

Kuptniratsaikul V, et al. Efficacy and safety of Curcuma domestica extracts in patients with knee osteoarthritis. J Altern Complement Med. 2009 Aug;15(8):891-7.

Laslett LL et al. Efficacy and safety of plant-derived products for the treatment of osteoarthritis.Botanics: Targets and Therapy. 2015;5(5):1-20.

Madhu K, et al. Safety and efficacy of Curcuma longa extract in the treatment of painful knee osteoarthritis: a randomized placebo-controlled trial. Inflammopharmacology. 2013 Apr;21(2):129-36.

Manheimer E, et al. Acupuncture for peripheral joint osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev.2010 Jan 20;(1):CD001977.

Panahi Y, et al. Curcuminoid treatment for knee osteoarthritis: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Phytother Res. 2014 Nov;28(11):1625-31.

Pavelka K, et al. Efficacy and safety of piascledine 300 versus chondroitin sulfate in a 6 months treatment plus 2 months observation in patients with osteoarthritis of the knee. Clin Rheumatol.2010 Jun;29(6):659-70.

Polvi- ja lonkkanivelrikko. Käypä hoito -suositus. Julkaistu 25.08.2014.

Rosenbaum CC, et al. Antioxidants and antiinflammatory dietary supplements for osteoarthritis and rheumatoid arthritis. Altern Ther Health Med. 2010 Mar-Apr;16(2):32-40.

Singh JA, et al. Chondroitin for osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Jan 28;1:CD005614.

We SR, et al. Effects of nutraceuticals on knee osteoarthritis: Systematic review. Afr J Biotechnol.2012; 11(12):2814-21.

Zhang W, et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis: part III: Changes in evidence following systematic cumulative update of research published through January 2009. Osteoarthritis Cartilage. 2010 Apr;18(4):476-99.

Alena Pronina